Madinga pramoga: pasitikrink savo žinias apie madą

Kaip manote, kas bendra tarp Manto Petruškevičiaus, Vytauto Šapranausko ir Yves‘o Saint Laurent‘o? Netrukus sužinosite :).

Nežinau, kaip jūs, bet aš dievinu protų mūšius. Ne todėl, kad protų kovos dabar labai madingos (jų bumas buvo prieš kokius metus, ir žinių viktorinos vyko jei ne kiekviename, tai kas antrame Vilniaus barų tikrai; protuolių komandos kovėsi tarpusavyje ir vienoje televizijos laidoje, o štai šiemet protų mūšį Prezidentūroje Kalėdų eglutės įžiebimo proga vaikams ves net Jos Ekscelencija Dalia Grybauskaitė). Ir net jei ši pramoga „išeis iš mados“, protas ir žinios bus madingi visada. Juk ne veltui sakoma, kad sutinka pagal drabužį, o palydi pagal protą.

Patikėkit, vakaras, praleistas su bičiuliais bandant iš apdulkėjusių smegenų lentynėlių ištraukti tai, ko tuo metu reikia, ne tik smagus ir laaabai azartiškas užsiėmimas, bet ir puikus būdas atsipalaiduoti (taip taip, nors skamba truputį paradoksaliai). Iš pradžių (tik patį pirmą vakarą) tingėjau po darbų dar laikyti galvą įjungtą ir apie kažką galvoti, maniau, kur kas prasmingiau būtų praleisti vakarą lovoje su knyga ir arbatos puodeliu. Bet štai jau kelerius metus esu aistringa protmūšių gerbėja. Ir net į gimdymo namus išvažiavau tiesiai iš protmūšio :).

Kartais tuose žaidimuose būna klausimų ir apie madą. Tiesa, labai nedaug. Vienas mano įsimintiniausių buvo turas, kuriame reikėjo „degustuoti“ kvepalus. Pasisekė, nes kaip tik pasitaikė „Chanel No 5“ :).

Tie, kurie domisi protų kovomis arba tokiose dalyvauja, žino, kad Robertas Petrauskas yra aistringas protų mūšių mėgėjas ir pats rengia kovas. Jis yra išleidęs ir dvi knygas „Protų kovos su Robertu Petrausku“. Kitas žinomas veikėjas, protų kovų čempionas, Paulius Ambrazevičius, irgi yra išleidęs dvi (kur kas storesnes, jose – po daugiau kaip tūkstantį įvairių sričių klausimų) knygas.

Man pasidarė smalsu, kiek tose knygose yra mados, todėl perverčiau visas keturias, ieškodama klausimų, kurie vienaip ar kitaip susiję su mada. Štai kokie rezultatai: R. Petrausko pirmoje knygoje iš 460 klausimų tik 4 yra apie madą, antrojoje (480 klausimų) jų perpus mažiau – tik 2. P. Ambrazevičius mados atseikėjo šiek tiek daugiau: pirmojoje jo knygoje „Protų dvikova“ (joje iš viso 1150 klausimų iš 25 skirtingų temų – kaip rašo autorius, „nuo humoro iki kulinarijos, nuo religijos iki medicinos, nuo Aliaskos iki Žaliojo Kyšulio“) radau 6 su mada susijusius klausimus, o antrojoje knygoje, kurioje iš viso 1070 klausimų, jau yra net du madai skirti skyriai! Iš viso surinkau 37 su mada susijusius klausimus. Smalsu, kokie tie klausimai?

Pirmiausia surašiau R. Petrausko, toliau – P. Ambrazevičiaus klausimus. Kai kur pateikiu šiokių tokių užuominų, „nematomu“ šriftu surašiau ir atsakymus, bet bus kur kas įdomiau, jei neskubėsite į juos žvilgčioti. Sėkmės!

1. Kuriame dešimtmetyje Europoje paplito mini sijonai?

7-ajame, 1962 m. mini sijonas pateko į žurnalą „Vogue“ (Anglija).

2. Kas sukūrė kvepalus „Eternity Moment“?

Calvin Klein.

3. Kokioje šalyje įkurti mados namai „Prada“?

Italijoje. Marijo Prada įkūrė savo vardo mados namus Milane 1914 m.

4. Egiptiečiai nusiskusdavo antakius vaikydamiesi mados, linksmindamiesi ar gedėdami?

Gedėdami, kai namuose nugaišdavo katė.

5. „Ką aš dėviu lovoje naktį? Channel No 5, žinoma.“ Kieno šie žodžiai?

Marilyn Monroe.

6. Vienas iš garsiausių XX a. Prancūzijos mados vardų, laikomas Christiano Dioro įpėdiniu, pirmą kartą savo mados šou Paryžiuje surengė 1958 m., jam tuomet buvo 23-eji. Kas jis?

Yvesas Saint Laurentas.

7. Kaip užsienyje prisistatinėja lietuvių dizaineris Juozas Statkevičius?

Josef Statkus.

8. Kokioje šalyje išrastos pėdkelnės?

Ispanijoje.

9. Kokioje šalyje gimė ir augo prancūzų dizaineris Yves Saint Laurentas?

Alžyre.

10. Koks garsus mados dizaineris buvo nušautas 1997 metų liepos 15 dieną, šalia savo namų Majamyje?

Gianni Versace.

11. Kokios vyriškų drabužių prekės ženklo atstovu Lietuvoje tapo Vytautas Šapranauskas?

„Pierre Cardin“.

12. Koks yra tikrasis Manto Petruškevičiaus vardas?

Mantvydas.

13. 1990 metais išleistame vaizdo klipe „Freedom“ atlikėjas George Michaelas nepasirodo. Kokios profesijos atstovai šiame klipe „atlieka“ kūrinį?

Supermodeliai, tarp kurių – Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Thurlington ir Cindy Crawford.

14. Miranda Priestley – knygos „Ir velnias dėvi Prada“ herojė, žurnalistė ir redaktorė – yra prototipas vienos labai garsios žurnalistės ir redaktorės. Kokios?

Annos Wintour, ilgametės žurnalo „Vogue“ redaktorės.

15. Kuriam garsiam dizaineriui priklauso ši citata: „Aš myliu Hitlerį. Žmonės kaip jūs turėtų būti negyvi. Jūsų (keiksmažodis) motinas, jūsų protėvius reikėjo išnuodyti dujomis“?

Johnui Galliano. Jis 2011 metų vasarį užsipuolė lankytojus Paryžiaus bare ir išliejo antisemitinę tiradą. Po šio skandalo jis turėjo sumokėti baudą už chuliganizmą ir neteko pareigų „Dior“ mados namuose.

16. Kurie keturi pasaulio miestai yra vadinami mados sostinėmis?

Milanas, Niujorkas, Paryžius, Londonas.

17. Iš kokio nedidelio Prancūzijos miesto yra kilusi džinsų medžiaga? Iš to miesto pavadinimo yra kilęs ir specifinis džinsų medžiagos pavadinimas.

Iš Nimo, prancūziškai De Nimes, o tarptautinis jos pavadinimas yra „denimas“.

18. Iki popiežiaus Pijaus V visi popiežiai vilkėjo raudonai. Pijus V pradėjo vilkėti baltus drabužius, tačiau keturios aprangos detalės išliko raudonos – mantija, kepurė, apsiaustas ir kas dar?

Batai. Keletas paskutinių popiežių juos buvo primiršę, tačiau Benediktas XVI juos vėl sugrąžino į popiežiaus garderobą.

19. Kokios mados prekių ženklo reklaminėse kampanijose yra dalyvavę tenisininkai Steffi Graff ir Andre Agassis, aktorė Catherine Deneuve, buvęs SSRS vadovas Michailas Gorbačiovas ir kiti?

„Louis Vuitton“.

20. Šis britų modelis, aktorė ir dainininkė 16 metų tapo pirmąja išgarsėjusia manekene paaugle. Dėl savo populiarumo net vadinama „šešiasdešimtųjų veidu“. Kas ji?

Taip ji atrodo dabar

Twiggy.

21. Kokios įmonės pagamintą „darbinę aprangą“ vilki Michaelas Phelpsas, Ryanas Lochte, Peteris Vanderkaay ir kiti?

„Speedo“.

22. Šis tenisininkas nebuvo pirmasis sportininkas, 1952 metais sukūręs savo drabužių kolekciją, tačiau tikrai vienas garsiausių. Jo vardo drabužių serijos logotipu pasirinktas laurų vainikas, panašus į garsiojo Vimbldono turnyro logotipą. Ilgainiui jo drabužius pamėgo įvairios jaunimo grupuotės, o ir dabar dažnai galima pamatyti skustagalvių su šios drabužių kolekcijos apdarais. Kas buvo šis tenisininkas?

Fredas Perry.

23. Koks Juozo Statkevičiaus 2006 metais išleistos knygos pavadinimas?

„Grožio kirtis“.

24. Kam priklauso žodžiai: „Aš nekuriu mados. Aš esu mada“?

Coco Chanel.

25. Kokiu prancūzišku terminu vadinami „gatavi drabužiai“?

Pret-a-porter.

26. Kokiame mieste įvyko pirmasis pasaulyje madų šou?

Niujorke.

27. 2010 metais pasirodė knyga, kurioje pristatomi visi dėmesio verti Lietuvos mados kūrėjai, išskyrus patį garsiausią – Juozą Statkevičių. Kaip vadinasi ši knyga, kurios autorė – Gintarė Albrechtaitė-Lingienė?

„Lietuvos mada“.

28. Ką išvertus iš prancūzų kalbos reiškia Haute Couture?

Aukštoji mada.

29. Kokia kompanija užpatentavo savaime užsirišančius batus?

„Nike“.

30. Kaip pavadintas kostiumo dizainerių dueto Jolantos Rimkutės ir Ievos Ševiakovaitės projektas, pirmą kartą pristatytas 2003 m. festivalyje „Mados infekcija“, siekiantis ieškoti naujų tautinių simbolių, šiuolaikinių tapatumo ženklų, kūrybiškai ir šmaikščiai juos interpretuoti ir formuoti pozityvų ir sveiką Lietuvos piliečių požiūrį į save?

„LT Identity“.

31. Kokios žinomos atlikėjos drabužių kolekcija vadinasi L.A.M.B. (Love Angel Music Baby)?

Gwen Stefani.

32. Pirmieji aukštosios mados namai duris atvėrė 1858-aisiais Paryžiuje. Kokios tautybės buvo šių mados namų įkūrėjas, aukštosios mados tėvas Charlesas Frederickas Worthas?

Anglas.

33. Kas yra vaizduojama „Levi-Straus & Co“ firminėje odinėse etiketėje, sukurtoje dar 1886 metais?

Du žirgai, mėginantys perplėšti džinsus.

34. Kokios įmonės pavadinimas Londono akcijų biržoje trumpinamas BRBY?

„Burberry“.

35. Kokio garsaus dizainerio 2007 metais buvo paprašyta sukurti naują uniformą Rusijos kariuomenei?

Valentino Judaškino.

36. Apie kurį garsų mados kūrėją yra filmas „L‘Amour Fou“ („Beprotiška meilė“)?

Apie Yves‘ą Saint Laurentą.

37. Koks garsus japonų dizaineris sukūrė Steve‘o Jobso nešiotus megztinius aukštu kaklu?

Issey Miyake.
[fbcomments]

2 thoughts on “Madinga pramoga: pasitikrink savo žinias apie madą”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *