Populiariausi pasaulyje kvepalai pasmerkti žlugti?

„Šie kvepalai buvo pasmerkti žlugti, tačiau tapo legenda“, – apie populiariausius pasaulyje kvepalus rašoma Tilar J. Mazzeo knygoje „Chanel No 5 paslaptis. Išsami garsiausių pasaulio kvepalų istorija“. Labai gali būti, kad 90 metų gyvavusi kvapą iš tiesų ištiks toks likimas, nes ketinama jį… uždrausti.

Šią savaitę viename didžiausių naujienų portalų pasirodė straipsnis, teigiantis, jog „Chanel No 5“ kenkia sveikatai, todėl svarstoma juos uždrausti. Ši „The Telegraph“ publikacija sulaukė nemenko atgarsio bei komentarų – ypač tarp tų, kurie neabejingi parfumerijos paveldui (turbūt nesuklysiu taip pasakydama apie legendinius „Chanel No 5“). Nesvarbu, ar „Chanel No 5“ kažkas kvepinasi 20 metų, ar kažkam jie smirda, abejingų Europos mokslininkų siūlymams uždrausti šiuos kvepalus dėl didelės koncentracijos alergenų neliko. Gali būti, kad greitai legendiniai kvepalai, kurių kas 30 sekundžių parduodama po buteliuką, taps istorija: ES komitetas rimtai ėmėsi nagrinėti šių kvepalų pavojų sveikatai. Turbūt nereikia nė sakyti, kad mane toks absurdiškas sprendimas (na, kol kas dar niekas nepatvirtinta, bet…) papiktino (ir ne mane vieną, žinoma). Rūkalai juk irgi kenkia sveikatai, tačiau jais prekiauti kažkodėl nedraudžiama, apsiribojama lipduku „Rūkai, save žudai“ ir panašiais užrašais. Kodėl gi tuomet „sveikatai pavojų keliantys“ kvepalai negalėtų būti pardavinėjami? Kad ir su tokiu nesąmoningu lipduku, jei tai niekaip nepaveiks buteliuko turinio.

Kalbų, jog į nemalonę gali patekti garsiausi istorijoje kvepalai, pasigirdo jau 2009-aisiais, kuomet Tarptautinė kvepalų asociacija (IFRA) išleido nuostatų pataisų rinkinį dėl alergenų, kuriame į draudžiamų naudoti medžiagų sąrašą, be kitų, buvo įtraukti ir kokybiškiausiais pasaulyje pripažinti jazminai iš Graso (naudojami tik vienintelių „Chanel No 5“ gamyboje) ir dar keli natūralūs komponentai, nors įrodyta, kad tarp natūraliame jazmine esančių šimtų molekulių tik viena ar dvi gali sukelti problemų net ir patiems jautriausiems žmonėms. Kompanija „Les Parfumes Chanel“ tąsyk kažkaip išlaviravo, „Chanel No 5“ liko kokie buvę (tai ne visai tiesa), tačiau dabar garsiuosius kvepalus užsimojo uždrausti ES. Komitetui šį kartą užkliuvo medžio samanos ir dar kelios alergizuojančios medžiagos.

Parfumerijos industriją kontroliuojančios institucijos pastangos apriboti kai kurių medžiagų naudojimą kcepalų gamyboje ir ES užmojai galimai uždrausti „Chanel No 5“, žinoma, skamba absurdiškai ir kelia mažų mažiausiai nuostabą (kokia tuomet būtų ikoniškojo kvapo kokybė?), tačiau tiesa ta, kad ir dabar, pirkdami šiuos kvepalus, perkame ne originalius „Chanel No 5“, o tik į originalą labai panašius ir (bent tiek!) ir nuo savo pirmtako nedaug tenutolusius kvepalus (nekalbu apie nepatentuotas jų versijas, kurių galima įsigyti beveik visur), mat kai kurios sudedamosios dalys uždraustos prieš kelis dešimtmečius ir buvo pakeistos beveik analogiškomis (pvz., sintetinis nitro-muskusas – ketonu, vienintele „saugia“ muskuso rūšimi, ir kt.), tačiau vis dėlto ne tomis, kurias naudojo Ernestas Beaux, kurdamas elitinį kvapą, ir kuriomis taip žavėjosi Madmuazelė. Tačiau jau vien tai, kad per 90 metų „Chanel No 5“ menkai tepakito, yra be galo guodžiantis faktas, leidžiantis kvepalams išlikti atspariems laikui. Nenuostabu, kad per beveik šimtmetį šie kvepalai neprarado savo populiarumo ir yra tokie pat geidžiami, kaip ir 1921-aisiais, kuomet buvo pristatyti.

Coco Chanel svajojo sukurti brangiausius pasaulyje kvepalus. Tam tikra prasme jai pavyko: šio dešimtmečio pabaigoje jie, ko gero, turėtų būtent tokie tapti. Jau dabar 30 ml šių kvepalų parfum koncentracijos kainuoja per tūkstantį litų, o greitai senųjų gerųjų „Chanel No 5“, labiausiai trokštamo XX ir XXI amžiaus prabangos produkto, gali tekti ieškoti su žiburiu. Ar „Les Parfums Chanel“ pavyks ir šįkart aplenkti laiką ir išsaugoti garsųjį aromatą, parodys laikas (o jo nedaug: Europos komisija naujus reikalavimus kvepalų gamintojams oficialiai žada pateikti 2014 metų sausį). Jei nepavyks, mano įrašo pradžioje cituotą mintį galėsime perfrazuoti šitaip: „Jie tapo legenda, tačiau buvo priversti žlugti.“ Tačiau aš tuo netikiu, o jūs?

[fbcomments]

2 thoughts on “Populiariausi pasaulyje kvepalai pasmerkti žlugti?”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *