Į Naujuosius – su mintimis apie madą

Ilgokai galvojau, kokiu įrašu pabaigti šiuos metus. Rašyti dar vienos metų mados įvykių suvestinės kažkaip nesinorėjo – jų pilni mados leidiniai, portalai ir tinklaraščiai. Todėl nusprendžiau pasidalinti… mintimis apie madą. Iš tiesų šiemet apie madą galvojau (ir rašiau) daugiau negu bet kada anksčiau. Per Kalėdas „gimė“ šis interneto dienoraštis (gautas dovanų iš Kalėdų Senelio ir vertęs mane šiemet pasitempti, jo neapleisti ir „neužversti“ tada, kai jau norėjosi tai padaryti, kai silpnumo akimirkomis atrodė, kad nei laiko, nei jėgų jam neužteks), todėl apie madą neišvengiamai galvojau daugiau. Antra, aš renku ir skrupulingai į savo mėlynąją veliūrinę užrašų knygą rašau aptiktas man patikusias mintis apie madą, stilių, drabužius, papuošalus ir t. t., ir pan. Taigi tuo, kas šiemet „nugulė“ į mano mėlynąją knygelę, ir dalinuosi… O ir šiaip galvoju, jog kitais metais reiktų pradėti reguliariai pildyti minčių apie madą skyrelį. Juk mada yra ne tik tai, kas esame, bet ir tai, ką apie ją kalbame ar rašome. Taigi labas, Naujieji, sudie, Senieji, metai! Madingų Jums Naujų, 2013-ųjų!

„Visuomet domėjausi drabužiais, bet ne mada. Tik vėliau supratau, kad mada skatina kitaip galvoti apie drabužius.“

Britų „Vogue“ mados redaktorė Lucinda Chambers, iš interviu rugpjūčio mėn. „Vogue“, „My fashion fairy tale“, p. 160

„Mada atėmė iš manęs šypseną“, – žurnalo „Glamour“ paklausta, kodėl taip retai šypsosi, atsakė Victoria Beckham.

„Mada – tai ne tik tai, ką matome ant podiumo“, – „išganinga“ Dianos Vreeland mintis, kurią aptikau grožio salone vartydama žurnalo „Cosmopolitan“ rugsėjo mėnesio numerį, straipsnyje apie šią legendinę mados asmenybę.

„Grožis yra aukštas kalnas, o mada apšviečia tik vieną jo pusę.“

Aksesuarų dizainerė Rasa Juškevičienė, žurnalas „Lietuvė“, 2012 m. Nr. 2

„Mada beprasmė, jei nedaro jokio pareiškimo.“

Dizainerė Vivienne Westwood

„Šiandien madingi drabužiai turi būti labai kokybiški ir nešiojami, o ne vieno sezono daiktai.“

Dizainerė Vivienne Westwood, žurnalas „Žmonės“, Nr. 42 (475), 2012 m. spalio 18 d.

Apie mados būtinybę tarnauti moterims kalba ir dizainerė Julija: „Mada, jeigu ji niekam nereikalinga, yra visiškas nulis. Tokia jos paskirtis – būti reikalingai ir parduodamai. (Iš interviu žurnalui „Moteris“, 2012 m. gruodis)

Fashion is very important. It is life-enhancing and, like everything that gives pleasure, it is worth doing well.

Vivienne Westwood, iš britų „Vogue“ feisbuko puslapio

I dress for the image. Not for myself, not for the public, not for fashion, not for men.

Kino diva Marlene Dietrich, iš britų „Vogue“ feisbuko puslapio

Nereikia būti tendencijų vergei. Mano drabužinės pagrindas – svarbiausi dalykai: pavyzdžiui, „Levi‘s 501“ džinsai ir juodi lakiniai „Gucci“ aukštakulniai.“

Aktorė Halle Berry, lapkričio mėn. „InStyle“

„Taip, dizaineris pasiuva suknelę, tačiau madingą ją padaro tos, kurios tą suknelę vilki. Madą kuria žmonės.“

Mados analitikas, lektorius Konstantinas Bogomolovas, iš interviu žurnalui „Moteris“, 2012 m. liepa

Radau ir štai tokią kategorišką mintį apie mažą juodą suknelę: „Istorija prasideda maža juoda suknele. Kiekviena moteris privalo ją turėti.“

1995 m. „Harper‘s Bazaar“

„Mes niekuomet nesivaikėme tendencijų, nenorėjome jų primest. Koks skirtumas, ką daro kiti. Mes turime savo stilių ir jį saugome!

 

„Mada taip susijusi su visuomene, kad neįmanoma numatyti, kokia ji bus. Tad šiandien kurkime šiandienę madą!

Domenico Dolce ir Stefano Gabbana, iš interviu žurnalui „L‘Officiel“, lapkričio mėn. numeris

„Fashion wasn’t what you wore someplace anymore; it was the whole reason for going.

Andy Warholas

„Mada yra visuotinė psichozė. Noras žūtbūt ja sekti rodo ne žmogaus išskirtinumą, o tai, kad jis yra tik minios dalis. Manyčiau, kiečiau yra nesekti mada. Ignoruoti, ieškoti stiliaus. Mada praeina, bet stilius lieka.“

Giedrius Drukteinis, iš interviu žurnalui „Moteris“, 2012 m. gruodis

„Aš žinau, ko nori moterys. Jos nori būti gražios.“

Dizaineris Valentino Garavani


 

Keletą puikių minčių šiemet mestelėjo kūrybos dvidešimtmetį atšventęs avalynės guru Christianas Louboutinas:

„Batai kažkuo primena žmonių santykius. Apie vienus santykius galima pasakyti, jog jie jaukūs, patogūs… O apie kitus – kad aistringi ir verčiantys iš koto. Nagi, kuriuos jūs rinktumėtės?“

 

„Naujų batelių sukūrimas yra didis momentas – man jis primena Kalėdas.“

 

„Velniop tą patogumą, svarbiausia – grožis!


„Nekreipkite dėmesio į kvailą mados reklamą!!! Pirkite, kas jums patinka“, –  taip kalba mados industrijai priklausantis labai komerciškai sėkmingas italų dizaineris Roberto Cavalli.

Coco Chanel mintims galėčiau skirti specialų įrašą. Šįkart – pora (drąsių) minčių apie madą.

„Aš nekuriu mados. Aš esu mada“, – gerai žinoma Madmuazelės mintis, aptikta Pauliaus Ambrazevičiaus knygoje „Protų dvikova 2“.

„Aš įvedžiau juodą spalvą; ir ji tebevyrauja iki šių dienų, nes juoda nustelbia viską aplinkui.“ Beje, juoda spalva IR VĖL madinga (ar ji kada nors buvo išėjusi iš mados?).

Įvaizdžio mokyklos Rygoje įkūrėjas Konstantinas Bogomolovas Coco Chanel šedevrą – mažą juodą suknelę – interviu „Moteriai“ palygino su antikine skulptūra: „Man labai patinka maža juoda suknelė. Ji – kaip antikinė skulptūra: unikali, tobula, tiesiog genialios kompozicijos. Jei tokią vilki, jokių akcentų nereikia.“

„Vintažiniai drabužiai keičia žmones.“

Iš Isabel Wolff knygos „Vintažinis romanas“

Šiemet leidykla „Brentus“ išleido pirmąją lietuvišką Aleksandro Vasiljevo knygą „Šiandien esu madingas. 100 atsakymų į klausimus apie madą ir save“. Joje minčių apie madą – nors vežimu vežk (pvz., „Mada – vaizdingas visos žmonijos gyvenimo stiliaus kodeksas“). Buvau suplanavusi ir įrašą apie ją (na, gal kitais metais :)). Labiausiai toje knygoje man įstrigo ši mintis: „Geriau būti glamūrine senute negu sena mergaite.“ Ją panaudojau ir portale moteris.lt rašydama straipsnį apie A. Vasiljevo knygą.

Taip pat jis nebijo pasakyti: „Mada ir stilius – skirtingos sąvokos. Nesivaikykite mados – tai turtingų dykaduonių užsiėmimas.“

Ar jums neatrodo, kad ši mintis – tai puiki šio naujamečio (tiksliau būtų sakyti – „senamečio“) įrašo užsklanda? Visi mados kūrėjai kalba apie mados laikinumą ir aukština savitą stilių. O įdomiausia, kad taip kalba netgi tie, kurie tas vienadienes mados tendencijas ir kuria. Man labai įsiminė pokalbis su mados analitiku Konstantinu Bogomolovu šį pavasarį: ilgą laiką pats rašęs populiariems glamūriniams žurnalams ir sudarinėjęs must have sąrašus, šiandien garsusis įvaizdžio specialistas drąsiai sako, jog „nieko neprivalote pirkti ir turėti“. „Galite lūpas dažyti raudonai ar juodai, avėti aukštakulnius ar žemakulnius, vilkėti suknelę ar sportines „Adidas“ kelnes… Svarbu, kad tie daiktai derėtų prie jūsų asmenybės, gyvenimo būdo, skonio“, – sako lektorius. Ir apskritai – mada gręžiasi į minimalizmą ir, kalbama, jau visai netrukus mūsų laukia dideli mados pokyčiai (kaip sako A. Vasiljevas, „XXI amžiaus mada kovos su vulgarumu stilingumo labui. Juk Coco Chanel yra sakiusi: „Mada išeina iš mados, o stilius – niekada“). Gal tikrai greitai mums užteks tik vienos mažos juodos suknelės? Tiesa, dar – „Levi‘s“ džinsų ir „Gucci“ aukštakulnių :).

[fbcomments]

One thought on “Į Naujuosius – su mintimis apie madą”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *