Pokalbis su papuošalų dizainere R. Juškevičiene apie aksesuarus, kurie neišeina iš mados

Vėl augančios pusnys ir snaigių šokis, kurį išvydau pro langą gerdama rytinę kavą, priminė, kad šalikų ir kepurių toli nukraustyti dar neteks. Gaila, po jais nematyti skimbčiojančių auskarų ar stilingo vėrinio ant kaklo. Tačiau, kalbant apie šalikus (kepurių labai nemėgstu ir dėviu jas veikiau todėl, kad reikia, o ne kad noriu, todėl apie jas nerašysiu), šis aksesuaras gali būti ne mažiau „iškalbingas“ negu mano jau minėti papuošalai. Pūga priminė man ir dar pernai įvykusį pokalbį su aksesuarų dizainere Rasa Juškevičiene, kuri šąlančioms galūnėms sukūrė kai ką labai gražaus ir šilto (tuoj apie viską papasakosiu).

Meilė Rasos kuriamiems papuošalams mane ištiko staiga ir nepasiruošusią (tuščiomis kišenėmis, kitaip tariant :)), regis, per kažkurias „Sostinės dienas“. Einančią mane užkabino ryškus turkio, koralų ir kristalų vėrinys su medinėmis musėmis.

Mano nuostabusis vėrinys su musėmis

Tąkart patikėjau, kad meilė iš pirmo žvilgsnio tikrai egzistuoja (kas pasakė, kad būtina įsimylėti tik gyvus „daiktus“, atsiprašau, žmones :)?). Kai prisidėjau jį prie kaklo, supratau, kad būtinai turiu kažkaip jį įsigyti (dar pajuokavom, kad su tokiu vėriniu galėčiau vaikščioti ir nuoga, jokio kito „fono“ tam papuošalui net nereikia). Kadangi buvau pasiėmusi dizainerės vizitinę kortelę, parašiau jai elektroninį laišką, kuriame tiesiai šviesiai išklojau, kad įsimylėjau jos papuošalą ir kad neturiu pinigų, bet labai norėčiau jį įsigyti, ir paklausiau, jei to papuošalo niekas nenupirko, ar galėčiau „išsipirkti“ jį dalimis. Rasa man atrašė, kad tas papuošalas, matyt, manęs laukė, ir maloniai sutiko „įmoką“ padalinti. Kai nuvykau į kūrėjos studiją, apėmė toks neapsakomas jausmas, taip įsikalbėjome apie papuošalus, kad, supratau, esu beviltiškai „įklimpusi“ 🙂 (daugiau Rasos kurtų papuošalų galite pamatyti čia) (beje, tąsyk su Rasa kalbėjomės apie tai, kad žiemą papuošalų visai nebūtina slėpti, kad, tarkime, masyvų vėrinį puikiai tinka nešioti ir ant palto viršaus). Vėriniu su musėmis puošiuosi tada, kai reikia pasisemti pasitikėjimo savimi arba kai norisi dainuoti – ir vienu, ir kitu atveju suveikia puikiai. O ir į mados tendencijas jis visuomet pataiko beveik šimtu procentų, nes kažkuri jame esanti spalva vis tiek būna madinga :D.

O štai neseniai sužinojau, kad R. Juškevičienė pradėjo kurti ir drabužius bei – visų stileivų džiaugsmui – superinius šalikus, kurie gali būti naudojami ir kaip gobtuvas (čia man, nemėgstančiai kepurių, būtų tiesiog ideali išeitis, kaip nenušalti ausų ir nenusižengti savo principams).

Modelis iš ankstesnės kolekcijos

Kodėl ji nuo papuošalų „metėsi“ prie šalikų, nutariau paklausti pačios dizainerės. Tačiau apie papuošalus ir jų madas irgi kalbėjomės. Jūsų dėmesiui.

– Iki šiol Jūsų vardas man siejosi su išskirtiniais papuošalais. Tačiau šiam rudeniui ir žiemai sukūrėte drabužių ir šalikų bei šalikų-gobtuvų kolekciją. Jūsų, kaip diplomuotos tekstilininkės, neturėčiau šito klausti. Vis dėlto – kodėl ėmėtės drabužių? Kaip gimė ši kolekcija?

– Apie drabužius galvoju nuo mažų dienų, tiesiog juos piešiau, nieko kito. Tačiau gyvenimas „pavaišino“ ir kitokiomis studijomis, jos mane išmokė konceptulumo. Ateina laikas, kai nuo savęs jau neturi kur pasislėpti.

– Iš pastarųjų kelių festivalių „Mados infekcija“ Jus atsimenu kaip ypač ryškią ir savitą stilių turinčią viešnią: Jūsų nuotraukas spausdino turbūt visi žurnalai ir portalai. Tačiau Jūsų kuriami drabužiai labai subtilūs: rami santūri spalvinė gama, paprasti siluetai. Kodėl? Kokiai moteriai kuriate?

– Kiekvienas laikmetis turi savo sąlygas ir nerašytas taisykles – jas jauti arba ne. Šiandien jaučiu didelį subtilumo poreikį. Lazda turi du galus: nežiūrint į tai, kad pasaulis gan dekadansiškas, kita pusė labai stipriai intelektualėja – aš palaikau pastarąją, nors tai ir mažuma.

Modeliai iš Rasos Juškevičienės 2012 metų rudens ir žiemos kolekcijos

– Jūsų kuriami šalikai ir šalikai-gobtuvai, man atrodo, visai darniai įsilieja į šiandienį mados kontekstą. Be to, jie funkcionalūs: teigiate, kad juos ryšėti galima mažiausiai penkiais būdais. Apie tokį daiktą svajoja turbūt kiekviena… Ir vargiai po kelerių metų jį „apkaltinsi“ beviltiškai išėjus iš mados. Tiesa?

– Šalikai ir mano prieš trejus metus sukurti bei išplėtoti gobtuvai niekada neišeis iš mados, nes tai ir nėra ,,mada“. Tai jaukūs, funkcionalūs daiktai, išjaustais spalvų deriniais, faktūromis… Šalikas – labai svarbus šaltojo sezono aksesuaras, o gobtuvas puikiai išsprendžia kepurės problemą, nes nesugadina šukuosenos ir atrodo jaunatviškai bei stilingai. Idėjos tik tada turi vertę, kai jas galima pritaikyti praktiškai.

Modeliai iš Rasos Juškevičienės 2012 metų rudens ir žiemos kolekcijos

– Galbūt, kurdama drabužius, iš karto įsivaizduojate ir aksesuarus, kurie prie jų derės? Drabužiai – tik fonas moters nešiojamiems papuošalams?

– Viskas yra fonas. Moteriai – ir papuošalai, ir drabužiai. Tik žmogus yra svarbus, visa kita turi tik atskleisti asmenybę, jos neužgožti. Moteris, dėvėdama mano kurtus rūbus ir aksesuarus, pirmiausia jaučiasi ypatinga, nes yra savimi!

– Ar aksesuarų tendencijos kinta taip pat greitai, kaip ir, tarkime, drabužių mada?

– Drabužių mada nekinta taip greitai, tiesiog ji yra daugialypė. Mados kūrėjų, dizainerių yra be galo daug, kiekvienas iš jų nori sukurti kažką savito, įdomaus. Pasiūla didelė, žmogui belieka pasirinkti. Ilgametė  patirtis parodė, kad egzistuoja vienintelė tendencija – aksesuaras turi tikti žmogui. O kadangi visi esame skirtingi, tai ir norisi sukurti kuo įvairesnių darbų.

– Jūsiškių papuošalų su niekuo nesupainiosi: jie pastebimi, traukia akį netikėtomis detalėmis, rodos, iš pirmo žvilgsnio nederančiomis detalėmis. Nebijote derinti, regis, nesuderinamų spalvų, drąsiai „žaidžiate“ skirtingomis materijomis ir kuriate savitą filosofiją. Teigiate, kad „žmogus yra toks nenuspėjamas, jog atskleisti jo slepiamą grožį minimaliu papuošalo sprendimu neįmanoma“. Dėl šios priežasties nekuriate madingų aksesuarų? O gal klystu? Ar, puošdama moterį, galvojate apie tendencijas? Ką „sako“ Jūsų papuošalai?

– Apie tendencijas negalvoju, tik apie žmogų: ką galėčiau naujo pasiūlyti, įdomaus, stilingo ir patogaus sukurti. Minimalius ar konceptualius papuošalus taip pat labai mėgstu. Yra moterų, kurioms tik tokie ir tinka. Galiu sukurti ir konceptualų, ir minimalistinį, ir eklektišką papuošalą, man taip įdomu kurti! Priklauso nuo mano vidinės būsenos ar užsakovo norų.

– Man papuošalas negali būti vienadienis. Juk akmenų galia ir skleidžiama energija nepriklauso nuo to, ar šiuo metu jis yra „ant bangos“… Ką Jūs apie tai manote?

– Energija yra santykis, taigi ir akmenų galia yra labai individualus dalykas. Jei žmogus gražiai elgsis, tai ir akmuo skleis gerą energiją. Mano darbuose energetiką sukuria visiškai netikėta detalių, medžiagų, materijos, spalvų draugija. O bangos kaip pakyla, taip ir sudūžta, taigi neverta į tai kreipti labai daug dėmesio.

– Beje, o kokios materijos šiandien „ant bangos“?

– Neįsivaizduoju. Kas šiandien ,,ant bangos“ – rytoj ,,po banga“. Jei reiktų patarimo, tai kviesčiau įsiklausyti į save ir visada būsite teisūs. Nes kas žmogui nepriimtina – niekaip neužkabinsi.

– Ar sekate mada? Kokia mados vartotoja esate?

– Kūrėjui nereikia sekti mados, jis turi būti jos priešakyje :).

[fbcomments]

One thought on “Pokalbis su papuošalų dizainere R. Juškevičiene apie aksesuarus, kurie neišeina iš mados”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *